GAYRİMENKUL SEÇİMİ?

Ev değiştirmek, yaşam tarzınızı değiştirmek anlamına gelir. Bu sebeple, yeni bir ev kiralamak veya satın almak dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Gayrimenkul hayatınızın en büyük yatırımıdır ve en az 3 ay üzerine uzmanlıkla çalışılması gerekir. Ev seçerken ekonomik, sosyolojik, demografik ve coğrafik her türlü kriteri değerlendirip, siz ve aileniz için en uygun olanda karar vermeniz için süreci adım adım özetleyelim;

1: Yaşam Şeklinize Göre Konum Belirleyin

Yaşam tarzınızın ne olduğu ve ne olacağı üzerine etraflıca düşünüp karar vermeniz uygun olacaktır çünkü sosyal yaşama meraklı veya doğa aşığı olmanız konum ve proje seçiminizi etkileyecektir. Biz buna yaşam skoru diyoruz. Doğa içerisinde olsa da kalabalık olmayan bir aile için büyük metrekareli bir ev zahmetli olacağı gibi, yoğun temposu olan ve evde az zaman geçiren bir beyaz yakalı veya öğrenci için de şehirden uzakta bir ev işlevsiz olabilir. Öncelikle işinizin, sosyal çevrenizin, sıklıkla gittiğiniz mekanların, varsa çocuklarınızın okullarının konumuna göre zamanınızın çoğunu harcadığınız lokasyonların çevresinde bir bölge oluşturmanız yaşam kaliteniz açısından önemli.

2:En Önemli̇ Unsur Ulaşım

Türkiye özelinde bakıldığında halkımız en çok yaşayacağı yerin toplu ulaşımlara olan yakınlığına önem veriyor. Malum büyük şehirlerde yaşam giderek zorlaşıyor. Şehirler, kaliteli yaşama olan yoğun talepten dolayı merkezden banliyölere doğru yayılıyor. Doğanın içerisinde güvenlikli bir yaşam sunan toplu konutlar da, ister istemez merkezden uzaklarda lüks veya ekonomik karşılıklar sunabiliyor. Tabi bu bir tercih meselesi, şehrin gürültüsünden sıkılıp daha güvenilir ve sakin bölgeler de tercih edilebilir. Bunu yaparken de az önce bahsettiğimiz yaşam skorunuza uygun olup olmadığını göz önünüze almakta fayda var.
Şehir merkezi ya da banliyö olsun yaşamayı düşündüğümüz projeyi, toplu ulaşıma yakınlığına göre belirliyoruz. Toplu ulaşım, büyük şehirlerde, genel şehir trafiğini hafifletmesinin yanı sıra kullanıcısına ciddi bir zaman tasarrufu sağlıyor. Bu anlamda, devlet ve belediyelerin şehirlerde yapacağı yeni projelerin takibinde olmak ve bunlar etrafında yükselecek projeleri araştırmak yaşam ve yatırım açısından size avantaj sağlayacaktır.

3: Bütçeni̇zi̇ Zorlamayın

Konut seçerken şehrin içinde veya dışında olmayı belirleyen en büyük diğer etken, pek tabii ki bütçenizdir.
Hayal ettiğiniz eve sahip olmayı hedeflemeli, ancak ulaşamıyorsanız da bütçenizi zorlamamalısınız. Hayalinize ve bütçenize en uygun olanı seçmelisiniz. Evde değiştirmek isteyeceğiniz bölümler mutlaka olacaktır ki, bunun da bir maliyeti olacağını unutmayın. Devir alıcının devri
peşin ya da vadeli ödemelerde fiyatı bütçenize yaklaştırmak için müzakere gücünüzü kullanın.

4: Önceliklerinizi Belirleyin

Herkesin hayali şehire adım mesafesinde geniş kullanımlı ve bol sosyal aktiviteleri olan bir sitede yaşamak olabilir ancak bütçenizi göz önüne alarak hangilerinin sizin için olmazsa olmaz olduğunu belirlemelisiniz. Örneğin ev alırken her m2 kullanımının bir bedeli vardır. Gerçekten o kadar büyük mutfak ya da salona ihtiyacınız var mı? Minimum kaç odalı olması gerekiyor. Ya da sitedeki tüm aktiviteler zamanı gelince size aidat yükü olarak geri döneceği için kira bedeli kadar aidat ödemek size uygun mu? Bu aktivitelerin kaç tanesini aktif olarak kullanacaksınız. Güvenli bir ve sakin bir bölgede olması mı ulaşımı kolay olması mı sizin için daha önemli? Gibi önceliklerinizi belirleyerek bu öncelikler çerçevesinde araştırmanızı yoğunlaştırmanız daha doğru olacaktır.

5: Yatırım İçi̇n

Yatırım amaçlı konut seçerken kısa vadede kazanç sağlamayı unutun. Böyle bir beklentiniz varsa daha hızlı yatırım araçlarına yönelmeniz daha uygun olacaktır. Gayrimenkul sabır isteyen bir yatırım modelidir. Gayrimenkulü satın alırken, yeni açılacak ulaşım hatlarını, kentsel dönüşüm alanlarını, ticaretin ve sosyal hayatın yoğunluğunu, bölgedeki rekabeti, yeni çıkacak projeleri dikkate almalısınız. Biz buna yatırım skoru diyoruz. Gayrimenkulünüzün maksimum değer kazancı elde edebilmesi için yatırım skoru yüksek bölgeleri tercih etmelisiniz.

6: Bölge Raporu Edi̇ni̇n

Satın alım kararı vermeden önce seçtiğiniz bölgedeki emlak fiyatları, yeni yapılacak Gayrimenkul projeleri, hali hazırdaki Gayrimenkul stoku, belediye ve devlet tarafından planlanan yatırımları içeren bir bölge raporu edinin. Bölgenin fiyat ortalamasını öğrenin.

7: İnceleyin

Satın alım kararı verdiğiniz mülk eğer 2. el ise mülkün tapu kayıtlarını edinin. Üzerinde ipotek olup olmadığını, belediyede vergi borcu olup olmadığını, iskanı olup olmadığını sorgulatın. Eğer projeden alım yapıyorsanız inşaat ruhsatını, site yönetim planını, teknik şartnamesini ve satış vaadi sözleşmesini detaylıca inceletmenizde fayda var. Ayrıca mümkünse müteahhit firmanın finansal sorunu olup olmadığına da dikkat etmeniz gerekiyor.

8: Bi̇r Uzmandan Destek Alın

Ya işin uzmanı ile çalışın ve tüm bunları sizin adınıza senelerce olan tecrübesi ile onlar yapsın. Çünkü her işin uzmanı ile çalışmak, en doğru ve de en karlı sonucun elde edilmesi anlamına gelir. Emlak danışmanı da gayrimenkul işlerinin uzmanıdır. Bu konudaki yetersiz bilgi, yatırımları kar yerine zarara çevirebilir ya da sıkıntı yaratacak daha pek çok duruma sebep olabilir. Nasıl ki bir araç alırken muayene ettirmeden almayı tercih etmiyoruz, hayatınızın en büyük yatırımında da bir profesyonelden destek alın! Emlak danışmanı, gayrimenkul alım, satım ya da kiralama işlemlerinizi hatasız bir şekilde ve de son derece seri olarak gerçekleştirir. Bu durum da size önemli boyutta bir hız kazandıracağı için tercih sebebidir. Üstelik Emlak danışmanları sanıldığının aksine müşterisine tasarruf ettirmektedir. Çünkü işinin uzmanı olmasının bir getirisi olarak, işlemlerinizi en kısa yoldan ve hızlıca halledecektir. Emlak danışmanı sayesinde bilmediğiniz prosedürler içerisinde boğulmadan, gayrimenkul işleminizin tamamlandığınızı görebilirsiniz.

ProjEkspert gibi piyasayı iyi bilen bir aracı kurum ve işinin uzmanı olan bir emlak danışmanı, size tercih etme hakkı da kazandıracaktır. ProjEkspert Emlak danışmanları size piyasanın bir özetini sunarak, tercih etme hakkı da tesis etmiş olurlar. Üstelik yapılan işlemler daha şeffaf bir şekilde gerçekleştirilir.

Gyoder’in Hazırladığı Detaylı Konut Alım Rehberi İçin Tıklayın.

Başa dönüş

Bir cevap yazın