NEDEN GAYRİMENKUL ALMALISINIZ?

Eğer ev almak için iyi sebepler arıyor ya da insanların neden ev aldığını merak ediyorsanız dikkatle okuyun çünkü Türkiye hala Gayrimenkul yatırımında alıcıya harika fırsatlar sunuyor.

Ev Almak İçin 10 Neden

1: Fiyatlar Düştü!

Evet, evet yanlış duymadınız. 2018-2019’da yaşanan ekonomik sorunlar nedeni ile Türkiye genelinde gayrimenkul fiyatları gerileme eğiliminde. Çok beğenip bütçeniz yetmediği için alamadığınız o evi bir de şimdi deneyin!

2: Alıcı’nın Gücü

2005 ile 2012 arasındaki dönem gayrimenkul geliştiricilerinin yani müteahhitlerin dönemiydi. Konut projelerinin çok popüler olduğu bu dönemde talep fazla arz yeteri kadar olmadığı için müteahhitler alıcı karşısında oldukça sert duruyorlardı. Ancak günümüzde işler değişti. Devir alıcının devri. Pek çok proje %30’lara kadar indirim fırsatı sunarken ikinci elde de satıcılar ciddi alıcı karşısında oldukça cömert indirimler sağlıyor.

3: Ne Dolar Ne Euro Uzun Vadede Sadece Gayrimenkul

Kısa vadeli yatırım düşünüyorsanız ve iyi bir piyasa takipçisi iseniz Döviz, Borsa ya da Altın size istediğinizi verebilir ancak istatistiklere göre son 10 yılda Türkiye’de en çok kazandıran yatırım aracı yine Gayrimenkul. 10 yılda %500’e varan değer artışları ile gayrimenkul yatırımcının en güvenli limanı…

4: Seçenek Çok

Gayrimenkulün altın yıllarında müteahhitler genelde iyi dairelerini sona saklar ve satmak istemezlerdi. Bugünlerde ise ister hemen teslim, ister yeni proje, ister ikinci el… Türkiye’de gayrimenkul seçeneğiniz hiç bu kadar çok olmamıştı.

5: Ödeme Seçenekleri

Ev alacak yeterli parayı henüz biriktiremediniz mi? O da sorun değil. Firmalar artık kişiye özel ödeme planı sunuyor. Peşinatı olmayana peşinat erteleme, ara ödeme ya da teslimde ödeme seçenekleri ile ev sahibi olmak çok daha kolay…

6: Kredi Faizleri Düştü!

Konut alımlarında 500.000 TL’ye kadar olan kredi faizleri 0.99’a düştü. Ayrıca artık bir çok gayrimenkul firması size bankaya bulaştırmadan, kredibilitenizi etkilemeden firma bünyesinde %0 faiz ile 60 aya kadar, 0,98 faiz oranı ile 120 aya kadar vadelendirme seçeneği sunuyor!

7: Taşı Toprağı Altın

Konut balonunun en sönük olduğu dönemdeyiz. Fiyatlar olması gereken rakamlara gerileme eğiliminde ancak Dünya şehirleri ile kendimizi kıyaslarsak m2 fiyatlarımız hala çok ucuz. Örneğin İstanbul’un genel m2 fiyat ortalaması Londra’nın üçte biri kadar. Öte yandan inşaat maaliyetleri ve arazi fiyatları hızla artıyor. Müteahhit fiyatları daha fazla bu seviyelerde tutamayacaktır. Bu nedenle gayrimenkul fiyatları önümüzdeki ilk 5 yıl içerisinde yine hızlı artış eğiliminde olacak.

8: Devlet Teşvikleri

İlk kez ev sahibi olacaklarda Konut hesabı devlet katkısı 15 bin TL’den 20 bin TL’ye çıkartılırken, yüzde 20 olan en yüksek devlet katkısı oranı da yüzde 25’e yükseldi. Tapu harçları %3’e düşürüldü. Ticari gayrimenkullerde KDV oranı ise %18’den 8’e düşürüldü.

9: Kira Ödeme Taksit Öde

Öncelikle satın alacağınız evde ne kadar süre oturmayı planlıyorsunuz? Eğer birkaç yıllığına geçici ya da kısa süreli bir konut ihtiyacınız varsa ve sonuçta taşınacaksanız konutu kiralamanız daha uygun olacaktır. Ev satın alırken, evin yeri, bulunduğu bölgenin gelişmekte olan bir bölge olup olmadığı (kentsel dönüşüm projesi, yeni yerleşim, metro yapımı, AVM inşaatı…) fiyatların ve kiraların ne hızla yükseldiği, konumu, merkezi olup olmadığı, ulaşım olanakları, evinizde ne kadar kaldığınız gibi çeşitli faktörleri iyice değerlendirin. Size şu an yüksek gelen fiyatlar belki de en uygun dönemdedir. Ev büyük bir yatırımdır. Özellikle gelecek hakkında bizlere kendimizi güvende hissettirir. İyi bir araştırma ve bilinçli karar almak önemlidir. Kirada uzun yıllar yaşasanız bile ev sizin değil. Emeklilik döneminde sigorta işlevi gören ve tamamen size ait eviniz olur.

10:  Hem Evin Prim Yapsın Hem Kira Getirin Olsun

Gazozu kaçmayan en güzel yatırım aracı; Gayrimenkul… Aldığınız evin değeri yıllar içerisinde bölge gelişimine bağlı olarak belli bir oranda artarken bu süre içinde aynı zamanda kira getirisi ile kazancınızı katlayabilirsiniz. Kısaca şöyle denebilir mevduatınızın faizini çekeceksiniz ama ana paranız değer kazanmaya devam edecek…

Alternatif olarak bizi arayarak neden ev sahibi olmanın avantajlı olduğu hakkında satış temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Başa dönüş

Bir cevap yazın