Bodrum

Bodrum Muğla İline bağlı 13 ilçeden biridir. Bodrum denince ilk akla gelen meşhur beyaz taş evleri ve çivit mavisi kapı-pencereleri, koyları, sıcak ve huzurlu insanlarıdır.

Eski adı Halikarnas olan Bodrum Dor’lar tarafından kurulmuş. Onlardan sonra Karyalılar ve İyon halkına ev sahipliği yapmış. Halikarnas deniziyle doğasıyla bulunduğu konum itibariyle devletlerin, İmparatorların dikkatini çekmeye başlamış ve bu yüzden işgallerle karşılaşmış. Perslerden Büyük İskender’e, Mısır Kralı’ndan Romalılara, Bizans İmparatorluğu’ndan Osmanlı’ya kadar bütün medeniyetleri içinde barındırmış. En sonunda da Cumhuriyet döneminde Bodrum adını almış.

Sadece medeniyetlere değil önemli kişilere de ev sahipliği yapmış Bodrum; tarihin babası Herodot burada doğmuş. Ama Herodot siyasi düşünceleri yüzünden Lygdamis tarafından Halikarnas’tan sürülmüş ve Samos Adasına yerleşmiş. Bu sürgün onun kitap yazmasını sağlayacak seyahatlerin de başlangıcı olmuş. Mısır, Mezopotamya, Filistin, Rusya ve Afrika’ya giderek gördüğü yerleri ve insanları anlattığı ‘’Herodot Tarihi ‘’ni yazarak tarihin babası olma yolunda ilk adımını atmıştır.

Yılın neredeyse 6 ayı yaz mevsiminin yaşandığı, güzelliği nice şiirlere ve şarkılara konu olan Bodrum Türkiye’nin en popüler tatil destinasyonlarının başında gelir. Bodrum aslında 4 mevsim huzur veren bir kaçış noktasıdır. İstediğinizde içinize kapanabileceğiniz, istediğinizde kalabalığa karışabileceğiniz bir dokusu vardır. 2016 verilerine göre Bodrum 160 binlik nüfusu ile Muğla’nın en kalabalık ilçesidir. Bu nüfus yaz aylarında 1,5 milyona varmaktadır.

Son yıllarda emlak sektörünün en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri olan Bodrum’da çeşitli segmentte konut projeleri yapılmaya devam ediyor.

BODRUM ULAŞIM

Otobüsle

Bodrum için sezonda birçok ilden sık aralıklarla otobüs seferleri bulunuyor. Sezon dışında ise sezondaki kadar çok olmasa da her gün otobüs bileti bulabilirsiniz. Bodrum Merkez’den de her 15 dk bir bütün beldelere minibüsler kalkıyor.

Uçakla

Vaktiniz kısıtlı ise zamandan tasarruf etmek için hava ulaşımını da kullanabilirsiniz. Sezonda yoğunluktan dolayı erken rezervasyonla Bodrum-Milas Havaalanını kullanabilirsiniz. Ama yer bulmazsanız ve illa ki gitmek istiyorsanız da biraz daha yol uzatacak başka bir seçenekte Dalaman Havaalanı sizin için alternatifler olabilir.

Arabayla

Son ulaşım şeklimizde özel aracınızla ulaşım ki en keyiflisi. Çünkü hangi şehirden gelirseniz gelin yol üzerinde birçok durak var yeni şeyler deneyimleyebileceğiniz. Diyelim ki İstanbul ‘dan geliyorsunuz yol üzerinde Bursa’da İskender yiyebilirsiniz. Ya da biraz yoldan çıkmak isterseniz yolu uzatıp Ayvalık şeytan sofrasında gün batımını izleyebilirsiniz. Ya da İzmir kıyı şeridinde deniz seyrinin tadını çıkarabilirsiniz. Meşhur Çine köftesini yerinde tadabilirsiniz. Kısacası yol güzergahınızda nereler varsa yolculuğu daha keyifli bir hale getirmek mümkün e tabi yolun biraz uzaması da küçük önemsiz bir detay.

BODRUM'DA YAŞAM

Bodrum Türkiye’de ziyaretçi potansiyeli en yüksek olan tatil beldelerinden bir tanesidir. Yaz aylarında burayı ziyaret eden gerek yabancı gerek yerli turist sayısı ile nüfusunu bir anda artar. Ancak Bodrum sadece yaz aylarında ziyaret edilebilecek bir yer değil. Özellikle bahar aylarında bir çok insanın tercih edeceği bir yer olan Bodrum eylül ekim aylarında zefiriye adı verilen rüzgarın serin esintisi eşliğinde ne sıcaktan bunaltan ne de soğuktan üşüten bir iklime sahiptir.

Bodrum her tarza hitap ediyor olmasıyla bu kadar meşhur bir bölge olduğunu söylemek yanlış olmaz! Lüks otellerde konaklayabilir, minderlerin üzerinde güneşlenebilir, maviye olan hayranlığınız Bodrum’da tepelerinden görünen deniz ve gökyüzü uyumuyla daha da artabilir, su altı dünyasının en bilinmezini keşfedebilir, tarih kalıntılar müzeler, alışveriş, gece eğlenceleri, ya da palmiyeler arsında uzun yürüyüşler yapabilir, köy yaşantısı içinde huzur bulabilir, güneşin batışını seyrederken hayata bir kere daha sımsıkı sarılabilirsiniz.

BODRUM'DA YAŞAMAK İÇİN 9 SEBEP

Hava Kalitesi

Sık sık olan hava değişiklikleri; yüksek nem, çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklar sizin sağlığınıza zarar veriyorsa...

Her Mevsim Başka Bir Yer

Yazı hareketli, kışı huzurlu, baharı heyecanlı... Her mevsimde farklı bir yer algısı yaratan bir şehir arıyorsanız...

Şehir Kaosundan UZakta

Büyük şehrin kalabalığından, gürültüsünden, acelesinden, kirliliğinden bıkmış usanmış durumdaysanız...

Organik Hayat

Şehir hayatında sağlıklı yaşamın mümkün olduğuna inanmıyor, bahçenizde kendi yetiştirdiğiniz ya da sizin için yetiştirilen organik ürünlerin hayalini kuruyorsanız...

Renkli Günler

Gri günleri sevmiyor, sevemiyor; hep güneşin enerjisiyle çalışmak istiyorsanız...

Sadece Huzur

Emeklilik vaktiniz gelip çattıysa ve artık ayaklarınızı uzatıp güneşin, denizin ve huzurun tadını çıkarmayı hayal ediyorsanız...

Tarihin İçinde

Beyaz evleri, masmavi denizi, daracık sokakları ve tarihin esintilerini doya doya yaşamak istiyorsanız…

Her Yer Merkezi

Her gün bir yığın enerjinizi büyük şehir trafiği yüzünden bitiriyorsanız ve evinizden işinize maksimum 10 dakikada ulaşmak istiyorsanız...

Aynı İmkanlar

Büyük şehrin aktivitelerinden ve alışveriş imkânlarından vazgeçmeden bu yaşamı arzuluyorsanız...

Bodrum sizin için en uygun adres!

BODRUM KONUT SEKTÖRÜ

İnşaat sektörünün gözdesi olan Bodrum, 164 bin nüfusu ile Muğla'nın en kalabalık ilçesi oldu. Nüfusun artmasıyla birlikte bölgede okul, hastane ve konut yatırımlarının da arttı...

Mobilyadan beyaz eşyaya, restorandan hazır giyime kadar birçok alanda yeni yatırımlar yapılıyor, mağazalar açılıyor. Şehrin ekonomik hayatı artık 12 ay boyunca canlı kalıyor. İstanbul gibi büyükşehirlerde faaliyet gösteren özel okullar, özel hastaneler artık Bodrum’da yer kapmaya çalışıyor. Daha çok üst segment iç turizme hitap eden Bodrum’da ilginç gelişmeler yaşanıyor. Neredeyse sahillerinde arsanın kalmadığı, ev fiyatlarının ise 1 milyon TL’nin üstüne çıktığı Bodrum, son 4-5 yıldan bu yana İstanbul merkezli birçok firmanın lüks villa projelerinin adresi olmaya başlamıştı. Buna ek olarak Bodrum bir başka gelişmeye daha sahne oluyor. Ultra lüks segmentinde yer alan otel markaları da bir bir bölgeye gitmeye başladı.

Dünyanın en lüks otel markalarının sıraya girdiği Bodrum’da, arazi almak da çok önemli. Doğuş Grubu’nun aldığı arazide özellikle kamp yapan futbol kulüplerini hedeflediği bu amaçla içinde 8 futbol sahası ve 3 tane golf tesisinin yer alacağı bir proje yapacağı açıklanmıştı. Bodrum bu gelişmelerle Türkiye’deki gelişmelerden etkilenmeden Yunanistan’daki Mikonos Adası, İspanya’daki İbiza gibi ayrı bir kulvarda yürümeyi hedefliyor. Kongre turizmi ve golf alanlarıyla Bodrum’da yaşamı 12 ay canlı kılmak hedefleniyor.

Yıldızı Parlayan Şehirler