Trabzon

Trabzon, Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan merkezi bir şehirdir. Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almakta olup yüzölçümü açısından az bir alan kaplar. Batısında Giresun’a bağlı Eynesil ilçesi, güneyinde Gümüşhane’ye bağlı Torul ilçesi ve Bayburt, doğusunda da Rize’ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri, kuzeyi Karadeniz ile çevrili antik çağdan beri varlığı bilinen il ve il merkezinin adıdır.

Enfes doğası ile nefes kesen şehir her mevsim aldığı yağışlarla farklı türden binlerce bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Zengin orman örtüsüne sahip olması nedeni ile en önemli ekonomi kaynağı tarımdır. Jeolojik oluşumu bakımından farklı kaynakları barındıran Trabzon, doğanın mucizevi özelliklerini gözler önüne seriyor. Vadiler, yamaçlar, akarsular ve göller bakımından oldukça zengin olan şehirde Karadeniz iklimi hakimdir.

4000 yıllık tarihinde bir çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış Trabzon, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğum yeridir. Bugün 18 ilçesi olan Trabzon’da yaklaşık 800 bin kişi yaşamaktadır. Cumhuriyet döneminden itibaren şehrin eğitim ve okullaşma oranı yüksektir. Trabzon Teknik Üniversitesi sayesinde genç nüfus yoğunluğu şehre dinamizm sağlamıştır.

Zengin bir liman kenti olan Trabzon, mutfağı ile de ön plana çıkıyor. Hamsisi- Mısır ekmeği – Akçabat Köftesi-Hamsiköy Sütlacı bir yana, peynirinden tereyağına, etinden balına kadar her şey doğal lezzetiyle akılda kalıyor.

Tertemiz havası ile Trabzon yaylaları insana enerji katıyor. Tüm yılın yorgunluğunu atacak kadar temiz havaya sahip Trabzon yaylalarında hem ruhunuz hem bedeniniz dinleniyor.

TRABZON ULAŞIM

Havayolu : Trabzon Uluslararası Havalimanına her gün THY ve özel şirketlere ait uçakların, yurtiçi ve yurtdışına direk ve aktarmalı uçuşları ile yabancı ülkelerden uçak trafiği olmaktadır.

Karayolu : Trabzon Rize-Artvin-Batum-Tiflis(Gürcistan) ile BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) ülkelerine, Trabzon Gümüşhane-Bayburt-Erzurum ve Trabzon Giresun-Ordu-Samsun-Ankara ve İstanbul istikameti olmak üzere üç karayolu ağı vardır.

Denizyolu : Karadeniz’e kıyısı olan illerle herhangi bir deniz taşımacılığı yolu kullanılmamaktadır. Trabzon Limanına dünyanın bir çok ülkesinden cruise gemileri gelmektedir.

TRABZON'DA YAŞAMAK İÇİN 4 NEDEN

Karadeniz Bölgesi’nin incisi Trabzon deyince herkesin kafasında ayrı bir imaj oluşuyor. Kimileri Trabzon deyince hamsiyi hatırlıyor, kimileri Sümela Manastırı’nı anmadan geçemiyor. Trabzon bazen bordo-mavi renkleri çağrıştırıyor; bazen laz böreğini, bazen Akçaabat köftesini ya da fıkraları akıllara getiriyor. Trabzon’a taşınmak isteyenlerin bilmesi gereken şeyler elbette bunlarla sınırlı değil.

Trabzon Yerlilerinin Lakapları

Trabzon’da uzun süredir yaşayanlar, yani Trabzon’un yerlileri genellikle lakaplarıyla anılıyor. Kişinin davranışları, karakteri, özel zevkleri, yetenekleri, görünüşü, mesleği gibi ayırt edici özelliklerine göre lakap verilmesi, Trabzon’da oldukça normal karşılanıyor. Elbette bu lakaplar belirlenirken ünlü Karadeniz mizahının etkisi de hissediliyor. Dolayısıyla Trabzon’a taşınmak isteyenler, kinayeli ve esprili lakaplar duymaya hazırlıklı olmalı. Trabzon’da örneğin temizlikten hiç anlamayan birine “çiçek”, şişman birine “toplu iğne” denildiğine tanık olabilir; duyduğunuz Berbat Niyazi, Makarna Mehmet, Kelebek Ercan gibi yüzlerce yaratıcı lakaba hem şaşırıp hem de gülebilirsiniz.

Trabzon’un Sevimli Yöresel Ağzı

Trabzon’a taşınmak, filmlere ve skeçlere defalarca konu olmuş sevimli Trabzon ağzı ile tanışmak anlamına da geliyor. İlk gittiğinizde belki anlamakta zorlanabilirsiniz ama kısa süre sonra bu konuşma şekli size hiç de garip gelmeyecektir.

Trabzon ağzının en belirgin özelliklerinden ilki, devrik cümleler olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin “ güzel bir yemek yaptım” cümlesi, Trabzon ağzında “yaptım güzel bir yemek” diye evriliyor. Çok farklı kullanımlar var. Mesela, “geleceğim” sözcüğü, Trabzon ağzında “gelezeem” oluyor. “k” ler genelde “g” ye dönüşüyor. En bilinen farklılık ise “i”lerin “u” olması. Yani “Karadeniz”’in “Garadenuz” olduğu yerdir Trabzon. Bir de Trabzon’a taşındığınızda cümle başlarında “ha” ya , cümle sonunda “da” ya alışmanız gerekebilir. “Ha buradan nereye gideysun da” denildiğinde sakın şaşırmayın.

Trabzon’a Özel Sözcükler

Trabzon’a taşınmak, daha önce muhtemelen hiç duymadığınız sözcüklerle tanışacağınız anlamına da geliyor. Her ne kadar yeni nesil tarafından pek bilinmese de özellikle yörenin yaşlılarından bu sözcükleri sık sık duyabilirsiniz. Örneğin Trabzonlular, meyvenin çöpüne “cubuş”, geçen yıla “buldur”, ayakkabıya “çapula”, çileğe “mora”, elbiseye “pırtı” diyorlar. Trabzon’da yaşamaya başlayınca onlarca farklı sözcük öğrenerek kelime dağarcığınızı genişletme şansı bulabilirsiniz.

Meşhur Trabzon Lezzetleri

Trabzon’a taşındığınızda hayatınıza sadece hamsinin değil, kara lahananın da çeşit çeşit yemeği girecek. Trabzonluların “pancar” dediği kara lahananın satır kıymasından yapılan sarması, “guliya” denilen barbunyalı yemeği ve çorbasını tatmakla kalmayıp yapmayı da öğrenebilirsiniz. Meşhur Akçaabat köftesi ve nefis laz böreği tatlısını, peynirli Trabzon pidesini, Hamsiköy sütlacını, turşu kavurmasını, pepeçurayı ve onlarca yöresel yemeği yerinde tadacağınız için kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

 

 

TRABZON KONUT SEKTÖRÜ

Trabzon’a son yıllarda Arap yatırımcıların ilgisi konut fiyatlarını tırmandırdı. Arap yatırımcılar en çok Trabzon'un doğu bölgesindeki yerleşim yerlerinden konut almayı tercih ederken Kaşüstü, Şana ve Yalıncak gibi yerleşim yerlerinde konut fiyatları Trabzon'un diğer yerlerine oranla yüksek seyrediyor.

Yabancılar konut almak için genelde şehrin doğusunu tercih ediyor. Şehrin doğusu, batısı, güneyine baktığımızda yabancı yatırımcıların özellikle doğu bölgesine yüzde 80’lere varan bir yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Yüzde 20’lik bir bölümü ise şehrin batı ve güney kısmına dağılarak konut sahibi oluyor. Dolayısıyla yabancı yatırımcılar piyasaya hareketlilik sağlıyor. Yabancı yatırımcıların doğu tarafını tercih etmesinde havaalanına ve Uzungöl gibi turizm merkezlerine yakın olmaları etkili oluyor. Aynı zamanda peşlerinden gelenlerin de buralara odaklanması arz talep dengesini değiştirdiğinden fiyatların artmasına neden olmaktadır.

 

Yıldızı Parlayan Şehirler

PROJELERİMİZ

Deniz Manzaralı
₺2.500.000

Proje 325

Trabzon/Boztepe

Proje Özellikleri Trabzon'un Boztepe ilçesinde hayata geçirilecek olan proje 1.250 metrekaresi peyzaja ayrılmış olan 2 bin 560 metrekare arsa üzerine konumlandırılıyor. Proje içerisinde birbirinden bağımsız ve metrekare olarak farklılık gösteren…

1BATHROOMS
Deniz Manzaralı
₺3.520.000

Proje 324

Trabzon/Beşirli

Proje Özellikleri Proje 8 bin 630 metrekare arsa alanına sahip proje içerisinde 200 metrekare büyüklükte 4+1 konseptli dairler barındırıyor. Projede daireler deniz manzarasına hakim konumda yükseliyor. 9 katlı 4 bloktan…

1BATHROOMS
Doğa
₺2.700.000

Proje 323

Trabzon/Yalıncak

Proje Özellikleri Proje 6 bin 500 metrekarelik arsa üzerine kuruluyor. Üç bloktan meydana gelen projede 84 daire yer alıyor. Projede ağırlıkla 3+1 ve 4+1 dairelere yer verildi. Projenin inşaat alanı…

1BATHROOMS
Deniz Manzaralı
₺2.000.000

Proje 322

Trabzon/Akyazı

Proje Özellikleri Akyazı Ortahisar'da 10 bin metrekare arsa alanı üzerinde 10 blok olarak inşaa ediliyor. Projede 150 adet konut yer alıyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere 4 farklı…

1BATHROOMS
Denize Sıfır
₺4.000.000

Proje 321

Trabzon/Yomra

Denize Sıfır Bir Yaşam Deneyimi Konutlar, bu arazinin en büyük ayrıcalığı olan deniz manzarasını her bir daire görecek ve yaşayacak şekilde tasarlanmış ve yerleştirilmiştir. Doğal, sakin ve kullanışlı bir mimari bakış…

2BATHROOMS