Bursa

Türkiye’nin dördüncü büyük şehri Bursa, hem tarihi yapıları hem doğal güzellikleri hem de pek çok merkezden ulaşım kolaylığı sayesinde ilgi çekici şehirlerden biridir. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olması, köklü tarihini en kısa şekilde özetlerken, Bursa’da gezilecek yerler hakkında ipucu vermektedir. Kervansarayları, 100 yıllık camileri, hanları, hamamları, tarihi köyleri ve sokakları ile yerli ve yabancı turiste görülecek çok fazla yer vaat etmektedir.

2016 Dünya yaşanabilir şehirler sıralamasında tüm Dünya’da 28. Sıraya yerleşen Bursa, aynı konunun Türkiye sıralamasında 1. Konumda yer almıştır. Toplam nüfusu 2017 verileri ile 2 milyon 847 bin kişi olan Bursa’da yaşam alanının 10 bin 882 m2’lik bir yüz ölçümüne yayılmasının da bu sıralamada etkisi büyüktür.

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Bursa şehrinde 1961 yılında kurulan Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi Bursa OSB ile daha sonra oluşan Demirtaş OSB ve özellikle İzmir ve Ankara yolları çevresi Bursa’da sanayileşmenin yoğun olduğu yerlerdir. Ayrıca Bursa Avrupa, Rusya ve Kuzey Afrika pazarları açısından stratejik bir öneme sahiptir. Bu özellikleri ile dikkatleri çeken Bursa alternatif turizmin vazgeçilmez adreslerindendir.

Bunun yanı sıra Bursa 2014 yılında Dünya Mirası olarak tescil edilmiş bir kenttir. Uludağ gibi bir kış sporları merkezine sahip oluşu da Bursa’nın Dünya çapında üne kavuşmasını sağlamaktadır.

Son yıllarda emlak sektörünün en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri olan Bursa’da çeşitli segmentte  konut projeleri yapılmaya devam ediyor.

BURSA ULAŞIM

Bölgenin turizm merkezi olması nedeni ile hem şehir içi hem şehirler arası hem de yurt dışı ulaşım ağı güçlüdür. Bursa şehir içinde otobüs ve metro ulaşım imkanı vardır. Şehirler arası ve yurt dışı ulaşım ağı Otogar ve uluslararası Hava Limanından sağlanabilmektedir. 3 Büyük Şehrin Ortasında Bulunan Bursa; İstanbul 2, İzmir 4, Ankara 4 Saat Sürer…

BURSA'DA YAŞAM

İznik ve Uluabat Gölleri, bütün ihtişamı ile Bursa’ya tanıklık eden Uludağ, şifalı termal suları, Oylat Kaplıcaları, Kükürtlü ve Tümbüldek Kaplıcaları, Saitabat ve Suuçtu Şelaleleri, geniş verimli ovaları ve özellikle zengin bitki örtüsü, mağaraları ile doğa harikası, yeşil Bursa…

Bursa, geniş iş imkanlarına sahiptir. Büyük küçük her türlü her çeşit iş bulabilirsiniz.. Mahalle aralarındakiler hariç,25tane Organize Sanayi Bölgesine sahiptir. Ülkemizin ilk Sanayii Bölgesidir ve En büyüklerden bitanesidir. Otomotiv, makine, tekstil, gıda sanayisi dünyada söz sahibidir. Etrafınıza dikkatli baktığınızda her yerde bir Bursa üretimi görebilirsiniz…

 

BURSA'DA YAŞAMAK İÇİN 10 NEDEN

1. İklimi

Nisan-Mayıs aylarında aynı gün içinde Uludağ’da kayak yapıp, Boğaz’da denize girip, İnegöl ormanlarında sonbaharı, Dağ köylerinde ilk baharı yaşayabilirsiniz…

2. Mutfağı

Bursa’mızın mutfağı. Kestane şekerinden, kebaptan tutun da mumbar dolmasına kadar geniş bir yemek yelpazesi vardır. Doğu, karadeniz, anadolu… Kısacası tüm orta doğu ve balkanlara özgü yemekleri Bursa’da bulabilirsiniz…

3. Cumalıkızık

Huzur… Şehirden uzak… Ormanların içinde bir ortaçağ şehri. Hiç bozulmamış hiçbir şey kaybetmemiş. İlk günkü gibi hep. İnsanları sıcaktır size bir şey ikram etmeden oradan yollamazlar… Belkide aradığınız cevap burada olabilir…

4. Nilüfer

Bursa’nın merkezi Nilüfer ilçesini gezmeyen insan “-burada hiç gece hayatı yok mu, barlar, clublar nerede?” diye sorabilir… Eee tabiki tarihi Osmanlı çarşısına gece mekanları yapılamazdı. Yeşildir, temizdir her mahallede en az 5 park vardır ki hiç yorulmadan bir parka oturabilirsiniz… Belediye başkanıyla akşamları kıraathanelerde karşılaşabilir okey dönebilirsiniz 🙂 Sosyaldir.

5. Suları

Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Bursa için su şehri demiştir… Dereleri, gölleri, şelaleleri, hamamları gezmekle bitiremezsiniz… Çeşmeden su içilen nadide şehirlerimizdendir… Bunun yanında bakkaldan aldığınız pet suların bir çoğu Bursa suyudur..

6. Mudanya

Şehir gürültüsünden sıkılırsan 20 dakikada kendini Mudanya’nın temiz havasına atabilirsin… Havasının akciğer kanserine iyi geldiği söylenir. Aşıklar tepesi vardır ki görülmeye değer.. Sahilde birkaç tur her şeye bedel. Mütakere Evini(müzesini) her zaman ziyaret edebilirsiniz.

7. Gölyazı

Ne gerek var Venedik’e kadar gitmeye gel Bursa’ya Gölyazı’yı bir gör…

8. Tophane’de bir çay

Bursa’nın ilk kurulduğu yer… Etrafındaki kalenin çok az bir kısmı şuan ayakta. Yamaçlara kurulmuş birçok medeniyete başkentlik yapmış bu şehrin en sağlam kalesinde bir çay içmek sizi dünyanın en mutlu insanı yapabilir… Osmangazi ve Orhangazi türbelerini de ziyaret edebilirsiniz.

9. Teleferik

Anadolu’nun uçsuz ovalarından gelenler için teleferik ile Uludağ’a çıkmak güzel bir gezi olabilir.

10. Bakacak’dan Bakmak

Dünyanın en güzel gece manzaralarından birine sahiptir Bursa… Hele ki Uludağ üzerine yapılan şehir terasından aşağıya bakma zevki anlatılamaz yaşanır… İster biranı içersin ister ailenle çay bahçesine oturursun her türlü eğlenebilir gezebilirsin Bursa’da.

 

BURSA KONUT SEKTÖRÜ

Birbiri ardına yapılmaya başlayan konut projeleri, Bursa’daki konut sıkıntısını gidermeye yetmiyor. Gelişmiş sanayisi ve geniş tarım alanlarıyla sağlam bir ekonomik yapıya sahip olan Bursa’da hem kira hem de konut fiyatları artış gösteriyor. Nüfusunu üç yılda ikiye katlayan Bursa’da Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin de talebiyle artan konut sıkıntısı, birçok inşaat şirketini konut üretmeye iterken, orta gelirliler için geliştirilen projeler azınlıkta kalıyor.
Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri Bursa, son zamanlarda konut alımında yabancı yatırımcının gözdesi konumuna geldi. Son yıllarda yabancıya konut satışında zirvede İstanbul yer alırken, Antalya ikinci, Bursa üçüncü sırada kendine yer buldu.

Bursa için hazırlanan Bölge Raporu’na göre; şehirde satılık konut fiyatlarında yüzde 42, kiralık konut fiyatlarında ise yüzde 36 oranında artış meydana geldi. Buna göre metrekaresi 2 bin 251 lira olan Mudanya; Bursa’nın en pahalı semti oldu. Mudanya’yı 2 bin 284 lira ile Nilüfer ve 1.911 lira ile de Osmangazi seyrediyor.

Bursa’dan ev almak isteyenler 100 metrekarelik bir evi ortalama 145 bin lira ile 241 bin 800 lira arasında bir fiyata satın alabilir. Bölgede ortalama metrekare fiyatları ise 1.934 lira seviyesine ulaştı.

İstanbul’a alternatif olarak görülen şehirlerin başında gelen ve geçmişten günümüze önemli sanayi kentlerinden biri olan Bursa değerini her geçen gün artırıyor. Endeksa verilerine göre Bursa’da son 5 yılda konut fiyatları %56 artış gösterdi.

Bursa’nın ülkemizin dördüncü büyük şehri olması ve artan nüfusu da Bursa arazi, ev ve taşınmaz fiyatlarını yukarılara taşıyor. Uzun vadeli yatırımcıların arsa seçeneklerini değerlendirdiği Bursa, Uludağ’ın doğu ve batı yakası boyunca değerlenen bölgeleri ile dikkat çekiyor.

Merkezde yer alan bölgelerin yanı sıra Bursa’da merkez dışında otoban yolu üzerindeki yeni yerleşim bölgelerinin de cazibe merkezi haline gelmesi bekleniyor.

Mudanya’da son 5 yılda konut fiyatları %106 artış gösterdi

İnşaat projeleri ile gündemde olan Bursa Mudanya’da son 5 yılda konut fiyatları iki kat artış gösterdi.

Nilüfer’de ortalama konut fiyatı 366.000 TL

Şehrin orta ve üst gelir grubuna hitap eden bölgelerinden olan Nilüfer, prestijini korumaya devam ediyor. Satılık ve kiralık konut projelerinin artışı ile öne çıkan bölgede ayrıca şehre yakın alanlardaki arsalar da değer kazanmaya devam ediyor. Arsa yatırımları özellikle yabancıların da ilgisini çekiyor. Hastane, üniversite ve külliye gibi yapıların çevresindeki konut ve arazilerin yükselişi sürüyor.

Osmangazi’de konut yatırımının geri dönüş süresi 17 yıl

Osmangazi Bursa’nın gayrimenkul alanında en hızlı yükseliş gösteren bölgelerinden biri. Bölgede yapılan lüks konut projeleri ile bölgenin değerinin iyice artacak.

Yıldırım’da konut yatırımının geri dönüş süresi 20 yıl

Sağlık projeleri ile adını duyuran Yıldırım’da son 5 yılda konu fiyatları %77 oranında artış gösterdi.

Yenişehir’de ortalama konut fiyatı 187.000 TL

Gemlik limanına yakın oluşu ve yeni otoban projeleri ile değerlenme potansiyeli olan bir diğer yer ise Yenişehir. Oto Test Merkezi’nin kurulmasıyla birlikte Yenişehir bölgesindeki arsaların değer kazanması söz konusu.

 

Yıldızı Parlayan Şehirler