EV SAHİBİ OLMANIN MALİYETİ NEDİR?

Evi satın aldıktan sonra gayrimenkul sahibinin yükümlülükleri şu şekildedir;

Emlak Vergisi

Tapu kayıtlarında geçen, kendi adınıza ait olan konut , arsa , arazi ve bina gibi taşınmaza sahip olan herkesin ödemekle yükümlüğü olduğu vergidir. Emlak vergisi ödeme  zamanları komisyon tarafından belirlenir. Genelde ilk taksit 1 Mart-31 Mayıs arasında , ikinci taksit ise 1 Kasım-1 Aralık arasında iki eşit taksit olacak şekilde ödenir. Normal Belediyelerde Emlak Vergisi Binde 2, Büyük Şehir Belediyelerinde Emlak Vergisi Binde 4 oranında hesaplanır.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Deprem kuşağında ve sürekli risk altında bulunan ülkemizdeki yapıları depremin olası zararlarından korumayı amaçlayan DASK, yani Zorunlu Deprem Sigortası, tüm binalar için gerekli olmasının yanı sıra devlet tarafından yaptırılması şart koşulan bir sigorta türüdür. Konutun yaşı ve m2’sine göre değişmekle beraber sigorta bedelleri genel olarak 150 TL ile 250 TL arasındadır.

Yönetim Aidatları

Binada verilen günlük hizmetler karşılığında bina sakinlerinden belli bir miktar aidat ödemesinin yapılması gerekiyor.  Aidat ödemesi projelerde yer alan ortak alan bakım ve idamesi, ortak alan elektrik ve su giderleri, yüzme havuzu, bahçe bakımı, fitness ya da güvenlik gibi hizmetleri de içerir. Genel ortalama bir projede aidat bedelinin aylık m2 başına 3 TL olması beklenir. Özetle 100 m2 bir ev için 300 TL aidat ortalamadır.

Elektrik Aboneliği

Abonelik Bedeli + Bağlantı Bedeli : Yaklaşık 550 TL (sadece 1 kez)
Mevcut Aboneliğin Nakli : Yaklaşık 400 TL (sadece 1 kez)

Su Aboneliği

Abonelik Bedeli + Bağlantı Bedeli : Yaklaşık 525 TL (sadece 1 kez)
Mevcut Aboneliğin Nakli : Yaklaşık 53,6 TL (sadece 1 kez)

Başa dönüş