Antalya

Turizm denince akla ilk gelen isim ve turizmde apayrı bir yere sahip olan Antalya, Türkiye’nin İstanbul’la birlikte en önemli konumlarındadır. Antalya, dört mevsimde de tatil imkânı sunan adeta bir cennet olarak nitelendirilebilir. Antalya, Türkiye’de turizmin başkenti olup; deniz, spor, sağlık, kış sporları, kongreler, yayla havası, mağara, kamp ve inanç turizmi açısından eşsiziz özelliklere sahiptir. 2010 yılında dünya üzerinde yapılan istatistiklere göre Antalya dünyanın en çok ziyaretçi alan dördüncü ili konumundadır.

Antalya’da kültür turizminin ağırlıklı olarak yapıldığı yerler kıyı şeridi ve çeşitli yerleridir. Bu bölge içerisinde; Kaleiçi, tarihi yapıları, tarihi cami ve kiliseleri bulunmaktadır. Gene sahil şeridi boyunca yapılan kıyı turizmiyle birlikte eşsiz mavi sularda deniz turları yapılabilmektedir. Deniz turizminin en çok beğenilen yerleri olarak Kleopatra, Lara ve Konyaaltı plajı öncülerdendir.

Spor Turizmi bakımından Antalya popüler sporlara ev sahipliği yapan birisidir. Başta futbol, tenis ve benzersiz golf sahaları bulunmaktadır. Her yıl yüzlerce takımın spor kampı tercihi olarak Antalya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca her yıl onlarca ve yüzlerce spor seminerlerine de ev sahipliği yapmaktadır. 2009 ve 2010 dönemlerinde halter, judo, voleybol, badminton, halter ve benzeri spor dallarında 39u uluslar arası, 66sı ulusal, 27si milli takım kampı ve 45i kurs ve seminer olmak üzere toplamda 177 adet seminer ve kampla ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca 2003-2008 yıllarında “Dünya Ralli Şampiyonası” Antalya’ da düzenlenmiştir. Antalya, yaz turizmi olduğu kadar kış turizminde de “Saklıkent Kayak Merkezi” sayesinde kış turizminin öncülerindendir. Kongre Organizasyon Turizmi bakımından Antalya’da ulaşım kolaylığı ve ulaşım imkânlarının çokluğundan Turizm ve dinlenme imkânı sunduğu için ve 106.000 koltuğu aşan bir kapasite ile dünyanın her tarafından gelecek konuklar için önemli toplantılarının vazgeçilmez bir merkezi haline gelmiştir.

 

Merkeze çok yakın bulunan Konyaaltı plajı ve şehrin 10 km doğusunda bulunan Lara plajı bulunmaktadır. Bu bölgelerde ise son zamanlarda inanılmaz bir rağbete uğramaktadır, çoğunlukla Avrupa bölgelerinden gelen turistler bu bölgeleri tercih ediyor. Antalya’nın genel nüfusu 2011 sonunda 1 milyonu aşmış bulunmaktadır, çevresinde bulunan en gelişmiş ildir. Antalya Akdeniz Üniversitesi Türkiye’de bulunan sayılı üniversitelerden birisi olup dünyada ilk yüz nakli “Antalya Akdeniz Üniversitesinde” yapılmıştır. Şehir Toros dağlarının eteklerinde çok güzel bir koyun içine kurulmuştur. Kışın kayak yapabileceğiniz yazın muhteşem doğa eşliğinde golf, voleybol, tenis, rafting, yüzme, futbol ve daha nice spor dallarını gerçekleştirebileceğiniz bir kenttir. Genelde tatil kentleri yazları kalabalık, kış aylarında sakin olur ama Antalya tam tersine yaz ve kış aylarında da her türlü etkinliği yapma fırsatını sizlere sunar. Antalya çok dinamik olduğu halde tüm tarihi güzelliklerini korumuş, şehir merkezi ve Kaleiçi liman görülmesi gereken yerlerdendir.

Son yıllarda emlak sektörünün en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri olan Antalya’da çeşitli segmentte  konut projeleri yapılmaya devam ediyor.

ANTALYA ULAŞIM

Bölgenin turizm merkezi olması nedeni ile hem şehir içi hem şehirler arası hem de yurt dışı ulaşım ağı güçlüdür. Antalya şehir içinde otobüs ve metro ulaşım imkanı vardır. Şehirler arası ve yurt dışı ulaşım ağı Otogar ve Dalaman’da yer alan uluslararası Hava Limanından sağlanabilmektedir. Ayrıca Antalya limanı ile deniz ulaşımında önemli pay sahibidir.

ANTALYA'DA YAŞAM

Akdeniz’in merkezi olarak tüm sakinliği ile size huzurlu bir yaşam alanı tanıyor! Antalya havasıyla, suyuyla, çevresiyle sunduğu imkânlarıyla bir cennet vaat ediyor.

Antalya denildiğinde sadece akıllara yaz mevsimi ve sıcağı geliyor. Ancak şehirde hem yaz mevsimini yaşayabilir hem de kış mevsiminin tadını çıkarabilirsiniz. Saklıkent’e giderek kayak sporu bile yapmanız mümkün aynı zamanlar içinde merkeze giderek denize de girebilirsiniz.
Sokakları sadece gündüz günün her vakitte canlı olmayı başardığı için bu şehir günü tam anlamıyla yaşıyor. Otogardan dışarıya adımınızı attığınız ilk anda sizi Turunç ağaçları karşılayan Antalya’nın dört bir tarafı yeşil.

Antalya’da yaşamın en önemli avantajlarından biri de şehir içi yolculuğunda zaman kaybı olmaması. İstediğiniz her yere dakikalar içerisinde ulaşabilmek mümkün.

Gece ve gündüz demeden inanılmaz güzel manzaralar sizi kucaklayacak. Her gördüğünüz yere bir kez daha gitmek isteyeceksiniz. Bir şehirde ne kadar özgür olabilirseniz burada o kadar özgür olabilirsiniz. Birbirinden inanılmaz farklı insanlar burada huzur içinde yaşıyor ve bu da orada yaşayanlar için ayrıca bir huzur kaynağı. Tatlı, sıcak ve samimi insanlarla dolu Antalya’da yaşamın keyfi bir başka.

ANTALYA KONUT SEKTÖRÜ

Antalya, Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehri olarak dikkat çekiyor. Akdeniz ikliminin etkisi altındaki şehir, aynı zamanda ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri diyebiliriz. Tatilcilerin gözdesi olan bir bölgede olması, Antalya satılık daire sayısında artışa neden oluyor. Bunun dışında, bu bölgeye konut projesi yapmayı düşünen firmaların sayısı giderek artıyor. Dolayısıyla hem şirketler hem de alıcılar için Antalya satılık ev fırsatları oldukça ilgi çekici bir hal alıyor.

Yaklaşık 120 mahalleden oluşan Antalya’nın en önemli yerleşim yerleri arasında Konyaaltı, Dedeman, Lara, Yeşilbahçe ve Şirinyalı’da denize yakın yerler bulunuyor. Kaleiçi’nde saat kulesinin bulunduğu bölüm Cumhuriyet Meydanı olarak biliniyor. Bu çevrede bulunan valiliğin olduğu Kalekapısı ve civarı ise Antalya’nın merkezi olarak kabul ediliyor.

Merkeze yakın semtler Güllük, Işıklar, Dedeman, Konyaaltı Caddesi, Kapalı Şarampol Yolu, uzakları ise Kepez, Çalkaya, Kemerağzı olarak biliniyor. Şehrin yerleşim yeri olarak en eski mahallelerini Kışla, Elmalı, Balbey, Kılıçarslan, Barbaros ve Sinan Mahalleleri oluşturuyor.

Oturum yönünden Lara deniz bandı, Dedeman ve civarı, Konyaaltı sahiline yakın yerler, Konyaaltı 5M Migros civarı, Altınkum ve Gürsu Mahallelerindeki yoğunluk göze çarpıyor. Bu bölgelerin tercih edilme nedeni ise genelde buralarda yeni yapılan binaların bulunması, denize yakınlığı, alışveriş merkezlerine yakınlığı ve sitelerden oluşmasıdır. İlçelerine göre ise Belek, Kemer ve Alanya’da satış ve kiralamanın yoğunlukta olduğu söyleniyor.

Yabancılar konusunda ise Antalya’da denize yakın olan kısımlarda hareketlilik göze çarpıyor. Belek ve Kemer bölgeleri daha çok talep görüyor. Yabancılar genelde müstakil veya site içerisindeki dubleks, tribleks ikiz villaların yanı sıra denize yakınlık ve Belek’teki golf alanlarına yakın olmalarını tercih sebebi olarak belirliyor.

Antalya, en fazla göç alan şehirlerden biri olması ve turizm gelirleri ile belli bir ekonomik güce ulaşması, doğal güzellikleri ve cennet gibi coğrafyasına duyulan ilgiyle birleşmiş ve bugün Türkiye’nin ve dünyanın çekim merkezi haline geldi. İlin bu büyüyen ve gelişen pazarını her geçen gün, her sektörden ticari işletmeler artan bir ilgiyle takip ediyor ve yatırımlarını bu şehre yönlendiriyor. Oturum yönünden Lara deniz bandı, Dedeman civarı ve Konyaaltı sahiline yakın daireler tercih ediliyor. Bu bölgelerin tercih edilme nedeni ise genelde yeni binaların olması ve sosyal alanların çokluğu.

Antalya’daki turizm arsalarının fiyatları denize yakınlığa göre, ticari ve konut arsalarının fiyatları ise anayollara ve alışveriş merkezlerine yakınlıkları bakımından değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla arsa fiyatları denize yakın kesimlerde oldukça yüksek, kenar semtlerde ise bir o kadar düşük tutuluyor. Yüksek gelirli kesimler sahile yakın yerlerden, dar geliri kesimler ise şehrin kenar semtlerindeki arsalara ilgi gösteriyor.

Antalya’daki işyerleri, ilin turistik bir kent olarak tanınmasından dolayı özellikle şehir dışından gelen yatırımcılar tarafından kiralık ve satılık olarak talep görüyor. Son dönemlerde özellikle Lara bölgesine çeşitli alışveriş merkezlerinin açılması işyerlerini cazip kılmaya başladı.

Yıldızı Parlayan Şehirler